Az együtt gondolkodás életmentő lehet

2025. április 11. 13:16

2024-ben a lakástüzek megelőzése kapta a főszerepet a Somogy Vármegyei Tűzmegelőzési Bizottság tevékenységében. A bizottság 150 rendezvényen mintegy 23 ezer lakost szólított meg, figyelmeztetve őket az adott időszak veszélyeire – hangzott el a bizottság tegnapi értekezletén.

Fesztiválokon, gyermektáborokban, családi rendezvényeken, valamint idősek nappali ellátását biztosító intézmények találkozóin intették óvatosságra a somogyiakat a tűzoltók tavaly – tájékoztatta a bizottság tagjait Krám István tűzoltó ezredes. A vármegyei katasztrófavédelmi igazgató megköszönte a bizottság valamennyi tagjának az együttműködést, mind a káresetek felszámolása során nyújtott közreműködésüket, és a lakosság megszólításában vállalt közös feladatokat is. 

Ugyanakkor a bizottság üzeneteit nemcsak személyesen, hanem számos csatornán jutatták el a lakossághoz: a közösségi médiában, valamint a hírműsorokban is láthatóak voltak azok a kisfilmek, amelyekkel a tűzoltó készülékek működését, a füstérzékelők használatának fontosságát mutatták be, rávilágítottak a szén-monoxid-mérgezés jeleire, az adventi időszak veszélyeire. Megtanították a gyerekeket a 112-es segélyhívó megfelelő használatára, a füstben való tájékozódás módjára. Időseknek tartottak bemutatót számos alkalommal a konyhai tüzek oltásának helyes és helytelen módjáról – számolt be a 2024-es feladatokról Tompos Gábor tűzoltó alezredes. A lakóépületek tüzeinek csökkentése érdekében indított kampány idén is folytatódik, amelyhez az együttműködő és társszervekre is számít a Somogy Vármegyei Tűzmegelőzési Bizottság.  

– A megelőzési tevékenységünkbe beépítjük a tűzvizsgálatok tapasztalatait – ezt már Gaál Attila tűzoltó alezredes, vármegyei tűzoltósági főfelügyelő mondta. S miután a lakástüzek halálos áldozatai szinte kivétel nélkül idős, egyedül élő állampolgárok, ezért a jövőben a falugondnoki szolgálat és a szociális szféra bevonásával igyekeznek hatékonyabbá tenni a bizottság munkáját, megelőzve a tragédiával végződő káresteket. 

A 2025. évi feladatok között szerepel a légutánpótlás fontosságának hangsúlyozása, amelyről sokszor megfeledkeznek az épületek korszerűsítésekor, viszont ez a szén-monoxid-mérgezések egyik kiváltó oka. A kéményseprőkkel és a gázszolgáltatóval közös feladat lesz idén is a fűtőberendezések, valamint a füstelvezetők karbantartásának fontosságát hangsúlyozni. Az erdészetekkel folytatódik az erdők és azok élővilágának megóvása a tűz pusztításától. Az agrárkamarával és a kormányhivatallal a veszélyesáru-szállítás helyes módjára, valamint a biztonságos betakarítás feltételeire hívják fel a figyelmet. A mentőkkel és a rendőrséggel pedig a közös cél: a segélyhívást indító, életmentő okos eszközök használatára megtanítani időst és fiatalt egyaránt. 

Fotó: Somogy VMKI


Széchenyi 2020 Kohéziós Alap