A jövő tűzoltói robotokkal oltanak majd, de a szuperhősök sem tűnnek el

2025. április 15. 13:24

Ez derül ki az idei alkotói pályázatra beküldött munkákból. Barcsról, Nagyatádról, Marcaliból, Kéthelyről, Tabról és Kaposvárról is érkeztek szabadkézzel készített művek, amelyeken keresztül a diákok azt mutatták be, miként látják a tűzoltókat tíz, húsz, ötven, vagy akár száz év múlva.

A pályázatot tizenkettedik alkalommal hirdetette meg az Országos Tűzmegelőzési Bizottság, amelyre idén 161 somogyi mű érkezett. Az alsó és felső tagozatos diákok kézműves alkotásokkal rukkoltak elő. Főként az ecsetet és a ceruzát részesítették előnyben a fiatalok, ám néhányan gyurmából készített pályaművel „meséltek” a jövő tűzvédelméről. A képzeletnek csak az alkotás mérete szabott határt. 

A Somogy Vármegyei Tűzmegelőzési Bizottság által felkért szakmai zsűrit Krám István tűzoltó ezredes, a Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója köszöntötte, aki szemtanúja volt a szakemberek közel sem egyszerű feladatának.

Kreativitás, igényesség, társadalmi hasznosság és a tűzvédelmi szakmai szempontok számítottak a bírálat során. Volt, aki drónok bevetésével képzeli el a tűzoltást a jövőben, míg mások tűzoltórobotokat álmodtak meg. Ugyanakkor az is látszik, hogy a somogyi gyerekek bíznak abban is, hogy minden kornak meglesznek a maguk hősei, akik különböző öltözet mögé rejtik arcukat, de bátorságuknak nincs párja és a baj óráiban ők jelentik az utolsó reménysugarat a segítségre szorulóknak. 

Szabó Dóra, rajztanár (Pacsmag Élményfestés Kaposvár), Lang Róbert, a Somogyi Hírlap fotóriportere és Vágner Mátyás, a Kaposvári Zichy Mihály Iparművészeti Szakgimnázium igazgatóhelyettese döntött arról, hogy kinek az ötletesen elkészített műve jutott tovább az országos megmérettetésre. A legkreatívabb somogyi alkotások készítőit a június eleji eredményhirdetésen jutalmazza a Somogy Vármegyei Tűzmegelőzési Bizottság. Az alkotásokból kiállítás is nyílik. 

Fotó: Somogy VMKI


Széchenyi 2020 Kohéziós Alap