Célkeresztben a repülőgépeket érintő káresetek felszámolása
2025. május 09. 12:01
Tűzoltásvezetők, tűzvizsgálók és az ügyeleti szakterületen szolgálatot teljesítők részére tartott továbbképzést a Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság május nyolcadikán.
A képzést Tompos Gábor tűzoltó alezredes, igazgatóhelyettes nyitotta meg. Mint mondta: a továbbképzés célja, hogy a bajba jutott légi járművek kutatásában, mentésében résztvevők jól használható ismereteket szerezzenek, felkészüljenek az ilyen szituációkra, hogy adott esetben a sérültek minél gyorsabb, szakszerűbb ellátásban részesülhessenek.
A kaposújlaki repülőtéren Horváth István, az Aviátor Repüléstörténeti Alapítvány elnöke nyújtott kiemelten fontos információkat a tűzoltóknak, amelyek a repülőgépek műszaki mentése során életmentőek lehetnek. A szakember több légijármű tulajdonságaival, műszaki paramétereivel ismertette meg az állományt, egyebek mellett az üzemanyag-kapacitásukkal, a szállítható személyek számával, a repülési magasságukkal, megközelíthetőségükkel, a mentési lehetőségekkel, vágási pontokkal.
Az esetlegesen balesetet szenvedett légi járművek felkutatásában óriási segítséget nyújthatnak a drónok – ezt már Bodó Bence tűzoltó százados jegyezte meg a képzésen. Ezen eszközök képességeit bemutatva világított rá a százados, miként segítheti a mentést a hőkamerával is ellátott drón, amely Somogyban már eltűnt személy felkutatásában, valamint az elmúlt időszak egyik legnagyobb épülettüzénél is óriási segítséget nyújtott.
Az egyéni védőeszközök megfelelő alkalmazásáról, valamint a gyakorlatok és a beavatkozások tapasztalatairól Vagner Ferenc tűzoltó alezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság mobil ellenőrzési osztályának vezetője beszélt a tűzoltást és műszaki mentést közvetlenül irányító állománynak.
A konzultáció zárásaként pedig a tűzoltási és ügyeleti szakterületet, valamint a tűzvizsgálókat érintő közös feladatokról Gaál Attila tűzoltó alezredes, vármegyei tűzoltósági főfelügyelő tájékoztatta a résztvevőket.
Fotó: Somogy VMKI